Dana Ludwig 1st Place Jason Myers:  Ranger Cup & Cabela's Cash Winner


Jason Conrad: Knox Marine & Third Ranger Cup

Don Ratcliff: Second Ranger Cup
Jason Myers: Ranger Cup & Cabela's Cash

Ohio Bass Federation

Tournament Results

9/21- 9/22/2013

RC = Ranger Cup
CC= Cabela's Cash
KM= Knox Marine
Highlite= State Team Members
11 From this Championship
2 From the Tournament of Champions (TOC)

Place

Participant's Name  Cash

Club

Day 1

Day 2

Total Wgt

  1

Dana Ludwig           $1956.00

Wyandot Bassmasters

13.03

11.02

24.05

  2

Mark McQuate         $1232.00

Ashland Co Bassmasters

19.57

           - 

19.57

  3  TOC

Jason Myers         $ 869.00

St. Clairsville Bass Masters  RC/CC

             17.66

          -      

 17.66

  4

Scott  Cooke            $ 688.00

Rocky Fork

18.13

           -1.0

17.13

  5

Don Ratcliff              $ 507.00

Trophy Bassmasters     RC

13.25

3.85

17.10

  6

Michael Matthews    $ 471.00

Olde Canal Bass Anglers    CC

11.29

5.58

16.87

  7

Rick Nesbitt              $ 435.00

Kokosing Valley  Big Bass Sunday $635

12.02

4.43

16.45

  8

Jason Conrad           $ 398.00

USA Buckeye    RC/KM

9.45

6.74

16.19

  9

Caleb Siders              $ 362.00

Fayette Co       CC

14.38

1.42

15.80

 10

Brian Matthews         $ 326.00

Olde Canal Bass Anglers

12.20

3.07

15.27

 11

Brian Dull                  $ 100.00

Ashland Co Bassmasters

10.69

4.16

14.85

 12

Zack Maisch  Alternate  $100.00

Allen Co Bassmasters

14.41

           -     -

14.41

 13

Mike Kinder

East Ohio Bass Club

10.38

3.71

14.09

 14

Eric Beaty

Shelby County Bassmasters

9.60

3.48

13.08

 15

Brian Kromi

Portage Lakes Bass Masters

10.18

2.78

12.96

 16

Brad Shultz

Ohio Valley Bass Anglers

10.95

1.97

12.92

 17

Kern McKee

Butler County Bassmasters

12.23

           -

12.23

 18

Ron O'Brien II

Portage Lakes Bass Masters

11.67

          -

11.67

 19

Bob Cox Sr

Team Extreme Bassmasters

11.47

          -

11.47

 20

Paul Amstutz

Kokosing Valley

11.14

          -

11.14

 20

Andy Tobe

Butler County Bassmasters

11.14

         -

11.14

 22

Matthew Garner

Twin Cities Bass Masters

11.02

         -

11.02

 23

Michael Nesbitt

Kokosing Valley

10.99

 

10.99

 24

Scott Markley

Cool Running

10.49

 

10.49

 25

Ken Sparks

Shelby County Bassmasters

10.40

 

10.40

 26

Bill Smith

Gahanna Bass Anglers

9.66

 

 9.66

 27

Robert Flowers

Trophy Bassmasters

9.43

 

 9.43

 28

Gary Tipps

Shelby County Bassmasters

9.37

 

 9.37

 29

Anthony Hall

Jackson Co Bassmasters

9.03

 

 9.03

 30

Chris Clemence

Team Extreme Bassmasters

8.51

 

 8.51

 31

Ron Hedges

Ohio Valley Bass Masters

8.35

 

 8.35

 32

Lance Wargo

Muskingum Lakes

7.85

 

 7.85

 33

Jerry Jackson

River Valley Bass Club

6.09

1.73

 7.82

 34

Todd Hanish

Shelby County Bassmasters

4.45

3.18

 7.63

 35

Ken Bake

Team Extreme Bassmasters

7.50

 

 7.50

 36

Larry Schwartz

Cranberry Marsh Bass

5.30

1.87

 7.17

 37

Charles Keller

Mid Ohio Bass Masters

4.96

2.05

 7.01

 38

Rennie Holland

Columbus Bassmasters

6.94

 

 6.94

 39

Andy Berger

Portage Lakes Bass Masters

6.88

 

 6.88

 40

Steve Rohaley

Cool Running

6.83

 

 6.83

 
 

 41

Boyd Downey

Trophy Bassmasters

6.70

 

 6.70

 

 42

Jon Angstman

St Marys Bassmasters

6.58

 

 6.58

 

 43

Will Presley

Columbus Bassmasters

6.54

 

 6.54

 

 44

Gary Cordrey

Athens Co Bassmasters

6.52

 

 6.52

 

 45

Curtis Dowell

Muskingum Lakes

6.32

 

 6.32

 

 46

Mike Absten

Mid Ohio Bass Masters- Big Bass $635

6.09

 

 6.09

 

 47

Adam Thomas

Team Extreme Bassmasters

6.07

 

 6.07

 

 48

Pete Mathews

Cool Running

4.00

2.02

 6.02

 

 49

Greg Doane

Portage Lakes Bass Masters

5.98

 

 5.98

 

 50

Bob Otto

Ohio Valley Bass Masters

5.94

 

 5.94

 

 51

Barry Hayward

River Valley Bass Club

5.88

 

 5.88

 

 52

Ray Folden

Jackson Co Bassmasters

5.84

 

 5.84

 

 53

Roger Bryant

Ohio Valley Bass Masters

2.10

3.70

 5.80

 

 54

William Roe Sr

Wyandot Bassmasters

5.79

 

 5.79

 

 55

Mark Thompson

Gahanna Bass Anglers

5.75

 

 5.75

 

 56

Rick Miller

Cranberry Marsh Bass

5.65

 

 5.65

 

 57

Terry Mahaffey

East Ohio Bass Club

5.60

 

 5.60

 

 58

Mark Kemp

USA Buckeye

5.46

 

 5.46

 

 59

Arthur Martin

North Coast Black Bass Anglers

5.12

 

 5.12

 

 60

Chris Martinkovic

Southwestern Ohio Bass Busters

5.02

 

 5.02

 

 61

Rex Jaeger

Rocky Fork

4.92

 

 4.92

 

 62

Bryan Cottrell

Portage Lakes Bass Masters

4.91

 

 4.91

 

 63

Mike Cavey

Gahanna Bass Anglers

4.84

 

 4.84

 

 64

John Wright

Kokosing Valley

4.82

 

 4.82

 

 65

Dean Hill

Southwestern Ohio Bass Busters

4.70

 

 4.70

 

 66

Chris Iredale

Rocky Fork

4.55

 

 4.55

 

 67

Phil Baker

Olde Canal Bass Anglers

4.36

 

 4.36

 

 68

Joe Harmon

Tri Co Bass Masters

4.29

 

 4.29

 

 69

John Bates

East Ohio Bass Club

4.14

 

 4.14

 

 69

Tony Grubbs

Athens Co Bassmasters

4.14

 

 4.14

 

 71

Chris Swain

Team Extreme Bassmasters

4.13

 

 4.13

 

 72

Ray Brunner

Southwestern Ohio Bass Busters

4.10

 

 4.10

 

 73

Ian Mangino

Rocky Fork

4.07

 

 4.07

 

 74

Don Curry

Perry Co anglers

4.06

 

 4.06

 

 75

Larry Slack

River Valley Bass Club

3.99

 

 3.99

 

 76

Richard Bowman

Cranberry Marsh Bass

3.85

 

 3.85

 

 77

Tom Karn

Shelby County Bassmasters

3.80

 

 3.80

 

 78

Craig Moore

Twin Cities Bass Masters

3.72

 

 3.72

 

 79

James Peterson

Wyandot Bassmasters

3.71

 

 3.71

 

 80

Robert Doughty

Columbus Bassmasters

3.68

 

 3.68

 

 

 
 

81

Rod Russell

Columbus Bassmasters

3.65

 

 3.65

 82

Terry Osborne II

Jackson Co Bassmasters

3.38

 

 3.38

 83

William Linerode

Twin Cities Bass Masters

3.12

 

 3.12

 84

Kelly Dearwester

Trophy Bassmasters

3.08

 

 3.08

 85

Terry Hall

Columbus Bassmasters

3.07

 

 3.07

 86

Trubby May

Lunker Hunter Bassmasters

2.92

 

 2.92

 87

Deriek Contos

Portage Lakes Bass Masters

2.84

 

 2.84

 88

Terry Smith

Ohio Valley Bass Anglers

2.78

 

 2.78

 89

Tony Maxwell

Southwestern Ohio Bass Busters

2.75

 

 2.75

 90

Phil Rummel Jr

Kokosing Valley

2.64

 

 2.64

 91

Tom Harris

Gahanna Bass Anglers

2.63

 

 2.63

 91

James Sider

Fayette Co

2.63

 

 2.63

 93

Albert Ab Reed

Perry Co anglers

2.56

 

 2.56

 94

Larry Farmer

North Coast Black Bass Anglers

2.54

 

 2.54

 95

Scott Miller

USA Buckeye

2.47

 

 2.47

 96

Mark Scammell

St Clairsville Bass Masters

2.31

 

 2.31

 97

Richard Miller Jr

Allen Co Bassmasters

2.30

 

 2.30

 98

Michael Moore

Twin Cities Bass Masters

2.19

 

 2.19

 99

Deborah Boutilier

Cool Running

1.99

 

 1.99

100

Neal Voress

St Marys Bassmasters

1.89

 

 1.89

101

Steven Wright

Olde Canal Bass Anglers

 

1.82

 1.82

102

Eddie Frye

Lunker Hunter Bassmasters

1.64

.14

 1.78

103

Terry Schmidt

St Clairsville Bass Masters

1.57

 

 1.57

104

Brian Baker

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

104

Marcus Barr

Rocky Fork

 

 

  .00

104

Mark Chevrier

Mid Ohio Bass Masters

 

 

  .00

104

Mike Claussen

Central Basin Bass Club

 

 

  .00

104

Robert E Cox Jr

Team Extreme Bassmasters

 

 

  .00

104

Jeff Dyer

Lunker Hunter Bassmasters

 

 

  .00

104

Dave Fogle

Shelby County Bassmasters

 

 

  .00

104

Mark Greco

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

104

Pat Hawkins

Inland Bass Club

 

 

  .00

104

Tony Holzer

Ohio Valley Bass Anglers

 

 

  .00

104

Kevin Horn

USA Buckeye

 

 

  .00

104

Brian Ickes

Muskingum Lakes

 

 

  .00

104

Howard Jackson Jr

Allen Co Bassmasters

DQ

 

104

Lorenzo Jones

North Coast Black Bass Anglers

 

 

  .00

 
 

104

Phil Jones

Shelby County Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Adam Koch

Mid Ohio Bass Masters

 

 

  .00

 

104

John Kotnik

Mid Ohio Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Chris Langenfeld

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Dale Leboda

Central Basin Bass Club

 

 

  .00

 

104

Jerry Maberry Jr

Ohio Valley Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Vickie Maisch Rumer

Allen Co Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Jeff Melsop

Allen Co Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Ted Nixon

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Richard Ozhal

Gahanna Bass Anglers

 

 

  .00

 

104

Wayne Philips

 Southwestern Bass Busters

 

 

  .00

 

104

Ken Pond

St Marys Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Fred Redfern

Perry Co anglers

 

 

  .00

 

104

Ronald Schelb  TOC Qualified

Wyandot Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Ron Shepard Jr

Lunker Hunter Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Chris Smith

USA Buckeye

 

 

  .00

 

104

Troy Sneddon

St Clairsville Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Dave Sprow

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Chad Stemen

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Chad Veronesi

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Dave Wedertz

Trophy Bassmasters

 

 

  .00

 

104

Brent Weimer

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

 

104

Brent Wilkens

Southwestern Ohio Bass Busters

 

 

  .00

 

104

Donovan Workman

Jackson Co Bassmasters

 

 

  .00

 

 

 

 

 

 

  .00

 

Total Anglers:

145

 

Total Fish Weighed:

291

 

Total Fish Released:

291

Released: 100 %

 

Total Fish Weight:

744.29

Ave. Wgt: 2.56