Ohio Bass Federation Championship
Sept  24 & 25
Ohio River, Gallipolis Pool


State Team 2012


Shawn Hawks
1st Place & Team Captain
12.34 Lbs
 

1st Place Ranger Cup
 1st Place Cabela 's Cash

Jason Myers 

2nd Place Ranger Cup

Tony Holzer

3 rd Place Ranger Cup

Randy Dyke

Big Bass Day 1

Big Bass for Tournament

Jeff Dyer

 Big Bass Day 2

Daniel Vandine

Ohio Bass Federation

Tournament Results

9/24- 9/25/2011 Ohio River Gallipolis

Place

Participant's Name

Club

Day 1

Day 2

Total

           

  1

Shawn Hawks

Gallipolis Bss Busters

7.24

5.10

12.34

  2

Curtis Koshenka

St Clairsville Bass Masters

7.49

4.45

11.94

  3

Albert Ab Reed

Perry Co anglers

5.39

5.54

10.93

  4

Jason Myers    *

St Clairsville Bass Masters

5.62

5.17

10.79

   5

Terry Smith

Ohio Valley Bass Anglers

5.92

4.87

10.79

  6

Ray Folden

Jackson Co Bassmasters

6.81

2.18

 8.99

  7

Jeff Dyer    **

Lunker Hunter Bassmasters

8.79

 

 8.79

  8

Tony Holzer   ***

Ohio Valley Bass Anglers

5.76

2.92

 8.68

  9

Brian Dull

Ashland Co Bassmasters

5.96

2.58

 8.54

 10

Randy Dyke   ****

Bushwackers Bassmasters

6.09

2.32

 8.41

 11

Caleb Siders

Fayette Co

5.97

2.11

 8.08

 12

Todd Neu

Trophy Bassmasters

8.07

 

 8.07

 13

Daniel Vandine  *****

Perry Co anglers

2.06

5.61

 7.67

 14

Barry Hayward

River Valley Bass Club

2.55

4.83

 7.38

 15

Eric Meredith

Bushwackers Bassmasters

3.59

3.78

 7.37

 16

Kevin Wells

River Valley Bass Club

3.20

4.14

 7.34

 17

Randy Layton

Jackson Co Bassmasters

1.93

4.92

 6.85

 18

Bill Thomas

Gahanna Bass Anglers

1.13

5.62

 6.75

 19

Anthony Waugh

Lunker Hunter Bassmasters

2.67

3.93

 6.60

 20

Robert Holzer

Ohio Valley Bass Anglers

6.35

 

 6.35

 21

Bill Smith

Gahanna Bass Anglers

2.54

3.69

 6.23

 22

Michael Grimm

Muskingum Lakes

4.34

1.75

 6.09

 23

Brian Kromi

Portage Lakes Bass Masters

3.14

2.86

 6.00

 24

Ron Shephard

Lunker Hunter Bassmasters

5.80

 

 5.80

 25

Mike Cavey

Gahanna Bass Anglers

2.55

3.24

 5.79

 26

Adam Thomas

Team Extreme Bassmasters

3.02

2.43

 5.45

 27

Mark McQuate

Ashland Co Bassmasters

3.95

1.37

 5.32

 28

Larry Schwartz

Cranberry Marsh Bass

1.19

4.11

 5.30

 29

Kummel Hummel

Portage Lakes Bass Masters

1.46

3.83

 5.29

 30

Mike Brown

Ohio Valley Bass Masters

2.01

3.17

 5.18

 31

Mike Absten

Mid Ohio Bass Masters

3.66

1.49

 5.15

 32

Trubby May

Lunker Hunter Bassmasters

3.87

1.24

 5.11

 33

William J Buchanan

Twin Cities Bass Masters

3.86

1.14

 5.00

 34

Robert E Cox Jr

Team Extreme Bassmasters

 

4.99

 4.99

 35

Steve Seeber

South East Ohio

3.87

1.07

 4.94

 36

Troy Sneddon

St Clairsville Bass Masters

2.99

1.92

 4.91

 37

Richard Bowman

Cranberry Marsh Bass

 

4.85

 4.85

 38

Dean Hill

Southwestern Ohio Bass Busters

4.76

 

 4.76

 39

Eddie Frye

Lunker Hunter Bassmasters

1.28

3.26

 4.54

 40

Jeff Boyer

Gahanna Bass Anglers

 

4.51

 4.51

 41

Kern McKee

Butler County Bassmasters

2.98

1.49

 4.47

 42

James Canady Jr

Gallipolis Bss Busters

2.09

2.38

 4.47

 43

Nick Kelley

Jackson Co Bassmasters

2.04

2.42

 4.46

 44

Mark Scammell

St Clairsville Bass Masters

2.44

1.91

 4.35

 45

Bob Cox Sr

Team Extreme Bassmasters

1.81

2.43

 4.24

 46

Wesley Clutter

Perry Co anglers

3.13

1.10

 4.23

 47

Stephen Campbell

Fayette Co

2.19

1.59

 3.78

 48

Mike Hipp

River Valley Bass Club

3.78

 

 3.78

 49

Shawn Kearns

Jackson Co Bassmasters

1.51

2.22

 3.73

 50

Rod Russell

Columbus Bassmasters

1.20

2.51

 3.71

 51

Wilbert Crockett

Mid Ohio Bass Masters

2.34

1.28

 3.62

 52

Craig Moore

Twin Cities Bass Masters

2.41

1.14

 3.55

 53

Chuck Perroud

Gallipolis Bss Busters

.87

2.63

 3.50

 54

Tom Harris

Gahanna Bass Anglers

2.25

1.21

 3.46

 55

Ben Schenck

Southwestern Ohio Bass Busters

2.22

1.22

 3.44

 56

Mark Landis

Fish Bull Bassmasters

1.01

2.38

 3.39

 57

Terry Hall

Columbus Bassmasters

1.00

2.19

 3.19

 58

Donovan Workman

Jackson Co Bassmasters

3.01

 

 3.01

 59

Ron O'Brien II

Portage Lakes Bass Masters

1.78

1.13

 2.91

 60

Dave Fogle

Shelby County Bassmasters

2.88

 

 2.88

 61

Tom Jerome

Mid Ohio Bass Masters

2.79

 

 2.79

 62

Don Radcliff

Trophy Bassmasters

1.56

1.20

 2.76

 63

Greg Hopkins

Athens Co Bassmasters

2.71

 

 2.71

 64

Bert Grubbs Jr

Trophy Bassmasters

1.57

1.13

 2.70

 65

Richard Miller Jr

Allen Co Bassmasters

.91

1.71

 2.62

 66

Brent Weimer

Twin Cities Bass Masters

2.61

 

 2.61

 67

Alan Wayne

Perry Co anglers

1.00

1.51

 2.51

 68

Dan Burkitt

Bushwackers Bassmasters

1.05

1.46

 2.51

 69

Scott Lewis

Jackson Co Bassmasters

2.51

 

 2.51

 70

Phil Jones

Shelby County Bassmasters

1.13

1.33

 2.46

 71

Justin Ward

Jackson Co Bassmasters

1.26

1.18

 2.44

 72

Robert Doughty

Columbus Bassmasters

2.41

 

 2.41

 73

Ronald Schelb

Wyandot Bassmasters

1.12

1.27

 2.39

 74

Andy Tobe

Butler County Bassmasters

1.14

1.24

 2.38

 75

Pat Walker

Twin Cities Bass Masters

2.35

 

 2.35

 76

Mark Greco

Twin Cities Bass Masters

 

2.34

 2.34

 77

Bob Otto

Ohio Valley Bass Masters

2.30

 

 2.30

 78

Tony Cannon

Buckeye Divison Pro

1.23

1.04

 2.27

 79

Ken Bake

Team Extreme Bassmasters

1.36

.89

 2.25

 80

Andy Berger

Portage Lakes Bass Masters

 

2.25

 2.25

 81

Tom Sutton

Gallipolis Bss Busters

 

2.22

 2.22

 82

Jeff Gallaugher

Ross Co Bass Club

1.17

1.05

 2.22

 83

Matt Randles

Gallipolis Bss Busters

.98

1.18

 2.16

 84

Bill Ware

Portage Lakes Bass Masters

2.16

 

 2.16

 85

Corey Burnett

Gallipolis Bss Busters

2.13

 

 2.13

 86

Lorenzo Jones

North Coast Black Bass Anglers

1.22

.89

 2.11

 87

Lance Wargo

Muskingum Lakes

2.09

 

 2.09

 88

William Langille

Portage Lakes Bass Masters

2.08

 

 2.08

 89

Roger Miller

Lunker Hunter Bassmasters

 

2.00

 2.00

 90

Gary Tipps

Shelby County Bassmasters

1.01

.94

 1.95

 91

Gregg Bobb

Bushwackers Bassmasters

 

1.92

 1.92

 92

Tim Dalton

Gallipolis Bss Busters

1.80

 

 1.80

 93

Damon Durham

Mid Ohio Bass Masters

1.79

 

 1.79

 94

Kenny Wilt

Lunker Hunter Bassmasters

1.72

 

 1.72

 95

Daniel Harvey

Muskingum Lakes

 

1.60

 1.60

 96

Boyd Dowell

Muskingum Lakes

1.58

 

 1.58

 97

Jerry Jackson

River Valley Bass Club

1.51

 

 1.51

 97

Rodney Powell

River Valley Bass Club

1.51

 

 1.51

 99

Dave Diamond

USA Buckeye

 

1.35

 1.35

100

Melvin Clagg

Galia Co Bassmasters

 

1.33

 1.33

101

Brad Shultz

Ohio Valley Bass Anglers

1.30

 

 1.30

102

John Miller

Cranberry Marsh Bass

1.28

 

 1.28

103

Jason Harter

Perry Co anglers

1.27

 

 1.27

104

James Sider

Fayette Co

 

1.24

 1.24

105

John Kotnik

Mid Ohio Bass Masters

 

1.22

 1.22

106

Arron Brown

Mid Ohio Bass Masters

1.19

 

 1.19

107

Rick Bateman

Mid Ohio Bass Masters

 

1.15

 1.15

108

Charles Keller

Mid Ohio Bass Masters

1.09

 

 1.09

109

Simon Blanton

Columbus Bassmasters

1.07

 

 1.07

110

Fred Redfern

Perry Co anglers

 

1.03

 1.03

111

John Harter

Perry Co anglers

1.02

 

 1.02

111

Howard Jackson Jr

Allen Co Bassmasters

1.02

 

 1.02

113

Edwin Terry

Cranberry Marsh Bass

1.01

 

 1.01

114

Alan DeVaughn

Wyandot Bassmasters

.94

 

  .94

115

Ernie Shuler

Butler County Bassmasters

.91

 

  .91

116

Tyler Styon

Butler County Bassmasters

.90

 

  .90

117

Brian Ickes

Muskingum Lakes

 

.87

  .87

118

Tony Grubbs

Athens Co Bassmasters

.80

 

  .80

119

Brian Baker

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

119

Gary Baker

Inland Bass Club

 

 

  .00

119

Eric Beaty

Shelby County Bassmasters

 

 

  .00

119

Craig Brown

Gahanna Bass Anglers

 

 

  .00

119

Marshall Brown

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Roger Bryant

Ohio Valley Bass Masters

 

 

  .00

119

Blaine Bucy

Ohio Valley Bass Anglers

 

 

  .00

119

Jack Caldwell

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Gary Cordrey

Athens Co Bassmasters

 

 

  .00

119

Bryan Cottrell

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

119

Don Curry

Perry Co anglers

 

 

  .00

119

Michael Dull

Ashland Co Bassmasters

 

 

  .00

119

Damon Eley

Bushwackers Bassmasters

 

 

  .00

119

Robert Flowers

Trophy Bassmasters

 

 

  .00

119

Guy Gerber

Findlay Area Bass Assoc.

 

 

  .00

119

William Gordon

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Duane Halcomb

Ross Co Bass Club

 

 

  .00

119

Randy Hawks

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Ron Hedges

Ohio Valley Bass Masters

 

 

  .00

119

Tim Henry

Perry Co anglers

 

 

  .00

119

Rennie Holland

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

119

Bob Ison

Inland Bass Club

 

 

  .00

119

Louie Kunkle

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

119

Tom Layton

Ross Co Bass Club

 

 

  .00

119

William Linerode

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

119

Brian Matthews

Olde Canal Bass Anglers

 

 

  .00

119

Michael Matthews

Olde Canal Bass Anglers

 

 

  .00

119

Tony Maxwell

Southwestern Ohio Bass Busters

 

 

  .00

119

Jeff Melsop

Buckeye Divison Pro

 

 

  .00

119

Walt Middy

Roundtown Bass Masters

 

 

  .00

119

Rick Miller

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Michael Moore

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

119

Thomas Owens

Gahanna Bass Anglers

 

 

  .00

119

Will Presley

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

119

Terry Reynolds

Galia Co Bassmasters

 

 

  .00

119

David Riley

Fayette Co

 

 

  .00

119

Terry Schmidt

St Clairsville Bass Masters

 

 

  .00

119

Ronald Thomae

Mid Ohio Bass Masters

 

 

  .00

119

Gary Waugh

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Richard Ziegler

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Augie Zorn

Athens Co Bassmasters

 

 

  .00

119

Eric Beaty

Shelby County Bassmasters

 

 

  .00

119

Craig Brown

Gahanna Bass Anglers

 

 

  .00

119

Marshall Brown

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Roger Bryant

Ohio Valley Bass Masters

 

 

  .00

119

Blaine Bucy

Ohio Valley Bass Anglers

 

 

  .00

119

Jack Caldwell

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Gary Cordrey

Athens Co Bassmasters

 

 

  .00

119

Bryan Cottrell

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

119

Don Curry

Perry Co anglers

 

 

  .00

119

Michael Dull

Ashland Co Bassmasters

 

 

  .00

119

Damon Eley

Bushwackers Bassmasters

 

 

  .00

119

Robert Flowers

Trophy Bassmasters

 

 

  .00

119

Guy Gerber

Findlay Area Bass Assoc.

 

 

  .00

119

William Gordon

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Duane Halcomb

Ross Co Bass Club

 

 

  .00

119

Randy Hawks

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Ron Hedges

Ohio Valley Bass Masters

 

 

  .00

119

Tim Henry

Perry Co anglers

 

 

  .00

119

Rennie Holland

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

119

Bob Ison

Inland Bass Club

 

 

  .00

119

Louie Kunkle

Portage Lakes Bass Masters

 

 

  .00

119

Tom Layton

Ross Co Bass Club

 

 

  .00

119

William Linerode

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

119

Brian Matthews

Olde Canal Bass Anglers

 

 

  .00

119

Michael Matthews

Olde Canal Bass Anglers

 

 

  .00

119

Tony Maxwell

Southwestern Ohio Bass Busters

 

 

  .00

119

Jeff Melsop

Buckeye Divison Pro

 

 

  .00

119

Walt Middy

Roundtown Bass Masters

 

 

  .00

119

Rick Miller

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Michael Moore

Twin Cities Bass Masters

 

 

  .00

119

Thomas Owens

Gahanna Bass Anglers

 

 

  .00

119

Will Presley

Columbus Bassmasters

 

 

  .00

119

Terry Reynolds

Galia Co Bassmasters

 

 

  .00

119

David Riley

Fayette Co

 

 

  .00

119

Terry Schmidt

St Clairsville Bass Masters

 

 

  .00

119

Ronald Thomae

Mid Ohio Bass Masters

 

 

  .00

119

Gary Waugh

Gallipolis Bss Busters

 

 

  .00

119

Richard Ziegler

Cranberry Marsh Bass

 

 

  .00

119

Augie Zorn

Athens Co Bassmasters

 

 

  .00

 

 

 

 

 

  .00

Total Anglers:

160

 

Total Fish Weighed:

352

 

Total Fish Released:

352

Released: 100 %

Total Fish Weight:

460.14

Ave. Wgt: 1.31


 

*- 1st Place Ranger Cup
 1st Place Cabela 's Cash

 

Jason Myers 

 *** 2nd Place Ranger Cup

Tony Holzer

 

** Big Bass Day 1

Big Bass for Tournament

Jeff Dyer

 ****3 rd Place Ranger Cup

Randy Dyke

 

 

 

 

 

 ***** Big Bass Day 2

Daniel Vandine