SQT 1 2010

Top Eight
   
   
Mike Jaworske  Andy Berger 
Steve Rohaley  Ken Bake  Nick Prvonozac 
Curtis Dowell 
Ranger Cup Winner
Ronald Farmer  Jason Myers 
  Pictures by:

Beth LaPlante

 

Ohio Bass Federation

Tournament Results

8/07- 8/08/2010 SQT 1 MOSQUITO LAKE

Place

Participant's Name

Club

Fish

Weight

Penalty

B/F

Total Wgt

  1

Mike Jaworske

Central Basin Bass Club

 10/10

21.06

  .00

 3.63

21.06

  2

Andy Berger

Portage Lakes Bass Masters

 10/10

18.49

  .00

 3.54

18.49

  3

Steve Rohaley

Cool Running

 10/10

18.21

  .00

 3.07

18.21

  4

Ken Bake

Team Extreme Bassmasters

 10/8

18.27

  .76

 2.94

17.51

  5

Nick Prvonozac

Ohio Valley Bass Anglers

  8/8

16.28

  .00

 3.14

16.28

  6

Curtis Dowell

Muskingum Lakes

 10/10

15.99

  .00

 3.59

15.99

  7

Ronald Farmer

Northwestern Ohio Bassmasters

 10/10

15.92

  .00

 3.22

15.92

  8

Jason Myers

St Clairsville Bass Masters

 10/10

15.67

  .00

  .00

15.67

  9

Mike Claussen

Central Basin Bass Club

 10/10

15.12

  .00

  .00

15.12

 10

Robert E Cox Jr

Team Extreme Bassmasters

 10/10

14.92

  .00

 3.47

14.92

 11

Richard Shaw

Muskingum Lakes

 10/9

14.91

  .38

  .00

14.53

 12

Ron Wyatt

Portage Lakes Bass Masters

 10/9

14.90

  .38

 2.81

14.52

 13

Boyd Dowell

Muskingum Lakes

  9/9

14.24

  .00

  .00

14.24

 14

Joe Harmon

Tri Co Bass Masters

 10/10

14.12

  .00

  .00

14.12

 15

Troy Sneddon

St Clairsville Bass Masters

  8/8

14.01

  .00

  .00

14.01

 16

Louie Kunkle

Portage Lakes Bass Masters

 10/9

14.37

  .38

  .00

13.99

 17

Dave Kisamore

Cool Running

 10/10

13.56

  .00

 2.88

13.56

 18

Tony Holzer

Ohio Valley Bass Anglers

 10/10

13.52

  .00

 3.04

13.52

 19

Philip Laplanta

Northwestern Ohio Bassmasters

 10/10

13.16

  .00

  .00

13.16

 20

Scott Beeman

Tri Co Bass Masters

  9/9

13.11

  .00

  .00

13.11

 21

Dan Watson

Portage Lakes Bass Masters

 10/10

13.08

  .00

 3.03

13.08

 22

Jeff Melsop

Buckeye Divison Pro

 10/10

13.08

  .00

  .00

13.08

 23

George Dull

Ashland Co Bassmasters

 10/9

13.35

  .38

  .00

12.97

 24

Kevin Pollard

North Coast Black Bass Anglers

  9/9

12.91

  .00

  .00

12.91

 25

Brian Dull

Ashland Co Bassmasters

 10/10

12.76

  .00

  .00

12.76

 25

Chuck Willis

Crossroads Bass Club

 10/10

13.76

 1.00

  .00

12.76

 27

Mark Greco

Twin Cities Bass Masters

  9/9

12.62

  .00

 2.98

12.62

 28

Mark Scammell

St Clairsville Bass Masters

 10/10

12.54

  .00

 3.21

12.54

 29

Bill Ware

Portage Lakes Bass Masters

  9/9

11.79

  .00

  .00

11.79

 30

Daniel Devera

Central Basin Bass Club

 10/10

11.73

  .00

  .00

11.73

 31

Bob Cox Sr

Team Extreme Bassmasters

 10/10

11.72

  .00

  .00

11.72

 32

Robert Flowers

Trophy Bassmasters

  8/8

11.42

  .00

  .00

11.42

 33

Mike Curren

Twin Cities Bass Masters

  7/7

11.39

  .00

  .00

11.39

 34

Michael Dull

Ashland Co Bassmasters

  8/8

11.27

  .00

 3.49

11.27

 35

Jerry Agin

Muskingum Lakes

  8/8

10.95

  .00

 2.53

10.95

 36

Howard Jackson Jr

Allen Co Bassmasters

  8/8

10.66

  .00

  .00

10.66

 37

Brian Kromi

Portage Lakes Bass Masters

  7/7

10.65

  .00

  .00

10.65

 38

Dana Ludwig

Wyandot Bassmasters

  8/8

10.45

  .00

  .00

10.45

 39

Ken Pond

St Marys Bassmasters

  8/8

10.40

  .00

  .00

10.40

 40

Greg Doane

Portage Lakes Bass Masters

  7/7

10.21

  .00

 3.20

10.21

 41

Adam Thomas

Team Extreme Bassmasters

  8/8

10.10

  .00

 2.70

10.10

 42

Lance Wargo

Muskingum Lakes

  7/7

 9.92

  .00

  .00

 9.92

 43

Chris Langenfeld

Portage Lakes Bass Masters

  8/8

 9.75

  .00

  .00

 9.75

 44

Dennis Knowles

North Coast Black Bass Anglers

  9/9

 9.72

  .00

  .00

 9.72

 45

Randy Crawford

Central Basin Bass Club

 10/10

 9.61

  .00

  .00

 9.61

 46

Daniel Harvey

Muskingum Lakes

  8/8

 9.59

  .00

  .00

 9.59

 47

William J Buchanan

Twin Cities Bass Masters

  7/7

 9.38

  .00

  .00

 9.38

 47

Kevin Dunn

North Coast Black Bass Anglers

  7/6

 9.76

  .38

  .00

 9.38

 49

Arthur Martin

North Coast Black Bass Anglers

  9/9

 9.22

  .00

  .00

 9.22

 50

Tom Freshly

Portage Lakes Bass Masters

  8/8

 9.17

  .00

  .00

 9.17

 51

Matt Vermilyea

Erie Bay Bassers

  8/8

10.10

 1.00

  .00

 9.10

 52

Rick Cummings

Twin Cities Bass Masters

  7/7

 9.09

  .00

  .00

 9.09

 53

Tim Walker

Wyandot Bassmasters

  7/7

 9.04

  .00

  .00

 9.04

 54

Roger Cox

Team Extreme Bassmasters

  8/7

 9.03

  .38

  .00

 8.65

 55

Danny Hemperly

Central Basin Bass Club

  5/5

 8.54

  .00

 2.64

 8.54

 56

Gary Shepherd

Buckeye Divison Pro

  8/8

 8.52

  .00

  .00

 8.52

 57

Ryan Shepard

Ashland Co Bassmasters

  7/6

 8.73

  .38

  .00

 8.35

 58

Vernell Day

North Coast Black Bass Anglers

  7/7

 8.16

  .00

  .00

 8.16

 59

Ryan Wiedle

Erie Bay Bassers

  8/8

 8.96

 1.00

  .00

 7.96

 60

Lorenzo Jones

North Coast Black Bass Anglers

  6/6

 7.89

  .00

  .00

 7.89

 61

Larry Farmer

North Coast Black Bass Anglers

  6/6

 7.83

  .00

 2.76

 7.83

 62

Brian Baker

Portage Lakes Bass Masters

  8/8

 8.77

 1.00

  .00

 7.77

 63

Carl Cardella

East Ohio Bass Club

  7/7

 7.72

  .00

  .00

 7.72

 64

Marcus Dudley

North Coast Black Bass Anglers

  7/7

 7.53

  .00

  .00

 7.53

 64

Heath McGrew

Trophy Bassmasters

  6/6

 7.53

  .00

  .00

 7.53

 66

Jerome Davis

North Coast Black Bass Anglers

  5/4

 7.65

  .38

 2.51

 7.27

 67

Brent Weimer

Twin Cities Bass Masters

  6/6

 7.24

  .00

 1.14

 7.24

 68

Pat Walker

Twin Cities Bass Masters

  6/6

 6.98

  .00

  .00

 6.98

 69

Jake Kester

St Marys Bassmasters

  6/6

 6.97

  .00

  .00

 6.97

 70

Dale Leboda

Central Basin Bass Club

  5/5

 6.57

  .00

  .00

 6.57

 71

Kummel Hammel

Portage Lakes Bass Masters

  6/6

 6.37

  .00

  .00

 6.37

 72

Robert Hall

Cool Running

  5/5

 6.25

  .00

  .00

 6.25

 73

Brian Cottrell

Portage Lakes Bass Masters

  6/6

 6.23

  .00

  .00

 6.23

 73

Michael Moore

Twin Cities Bass Masters

  5/5

 6.23

  .00

  .00

 6.23

 75

Craig Moore

Twin Cities Bass Masters

  5/5

 6.10

  .00

  .00

 6.10

 76

Bruce Lee

Portage Lakes Bass Masters

  3/3

 5.89

  .00

 3.48

 5.89

 77

Pete Mathews

Cool Running

  6/5

 6.18

  .38

  .00

 5.80

 78

Tim Wyckoff

Lorain Co Bass Club

  6/6

 5.76

  .00

  .00

 5.76

 79

Stanley Van Pelt

North Coast Black Bass Anglers

  5/5

 5.62

  .00

  .00

 5.62

 80

Scott Klaus

St Marys Bassmasters

  4/4

 5.42

  .00

 1.26

 5.42

 81

Curtis Koshenka

St Clairsville Bass Masters

  4/4

 5.17

  .00

  .00

 5.17

 82

Blaine Bucy

Ohio Valley Bass Anglers

  5/5

 4.93

  .00

  .87

 4.93

 83

Joe Devera

Central Basin Bass Club

  5/5

 4.92

  .00

  .00

 4.92

 84

Denise White

St Marys Bassmasters

  5/5

 4.61

  .00

  .90

 4.61

 85

John Clark

Trophy Bassmasters

  3/3

 4.29

  .00

  .90

 4.29

 86

Donald Chaney

Portage Lakes Bass Masters

  3/3

 3.48

  .00

  .00

 3.48

 87

Bruce Sedio

East Ohio Bass Club

  2/2

 1.93

  .00

  .00

 1.93

 88

John Bates

East Ohio Bass Club

  3/3

 4.25

 3.00

 1.34

 1.34

Total Anglers:

91

 

Total Fish Weighed:

665

 

Total Fish Released:

654

Released: 98 %

Total Fish Weight:

899.27

Ave. Wgt: 1.35